2016 Trophy Winners

TROPHY 2016 WINNER
   
Achievement 75th Anniversary Bowl Martin Thompson/Raisena
Achievement Challenge Cup Mike Barnes/Maidie
Alex Campbell Trophy Nick Faulkner/Woodcock
Anglia Television Trophy Simon Lampert/Cuckoo
Apollo Trophy Chris Bunn/Fox
Aremajay James Cully/No Name
Arnold Roy Challenge Cup Leah Tanlsey/Fox
Barry Knox Memorial Trophy Ian Tims/Scarlet Admiral
Batson Challenge Cup Geoff Angell/Pippa
Benjamin Crowe Challenge Cup Pat Woodcock/Whereabout
Bishop Aubrey’s Crook Mike Barnes/Maidie
Blake’s Cup Christian Young/Harrier
Blue Nun Trophy Simon Whipp/White Admiral
Bobby Stevensons Memorial Cup Charlotte Knight/Knightmare
BOD WORC Ladies Trophy Wendy Jones/Red Kite
Brighton Model Yacht Elizabeth Ford/Rocket
Buckworth Challenge Cup Mike Barnes/Maidie
Buttercup Centenary Trophy Mike Barnes/Maidie
Chadd Trophy Tom Thwaites-Cole/Harrier
Challenge Winch Peter Jeckells/Moonraker
Chris Wilson Trophy John Kerridge/Viking
Clabburn Optimist Trophy (NBYC Open – First Local Boy) William Pank
Clabburn Optimist Trophy (NBYC Open – First Local Girl) Charlotte Knight
Club Challenge Cup Robert Self/Clearwing
Commodores Barometer Beth Campbell
Commodore’s Cup Sam Woodcock/Eleni Calypso
Coronation Trophy Bill Bacon/Whisper
Crocq Cup Stephen Haines/Yggdrasil
Derek Jennings Trophy Ian Tims/Scarlet Admiral
Diamond Jubilee Gold Challenge Cup Chris Bunn/Fox
Dinghy Open McNamara Trophy (Crystal Clock) Ben Campbell
Dinghy Open McNamara Trophy (Crystal Ship) Abigail Holden
Dolle Cup Ian Tims/Scarlet Admiral
Don Cup Peter Jeckells/Moonraker
Duckling Challenge Trophy Tom Thwaites-Cole/Red Bomber
Early Bird Trophy Paul Barker/Brandy Bottle
Eastwood Trophy  Andrew Jeckells/Moonraker
Endurance Trophy Ian Tims/Scarlet Admiral
Enterprise Challenge Bowl Sam Woodcock/Eleni Calypso
Evening Points Trophy   Brigit Shields-Farrant/Segui La Stella
Fantome Trophy Bob Graveling/Sylkie
Fathers’ Day Trophy Paul Carrington/Lyra
Fife Balderstone Challenge Trophy Peter Jeckells/Moonraker
First Dinghy Shield Charlotte Knight/Knightmare
Forester Cup Hugh Ferrier/Goldfish
Funnell Trophy Mike Barnes/Maidie
Galaxy Trophy Brigit Shields-Farrant/Segui La Stella
Garrincha Cup Charlotte Knight/Knightmare
Glass Stu Rix, Cinnamon Twist
Goshawk Trophy Jimmy Tubby/Marsh Harrier
H.C. Bolingbroke Challenge Bowl Chris Bunn/Fox
Hayes Challenge Cup Chris Bunn/Fox
Hugh Batchelor Cup Will Pank/Pank Panther
Hugh Rudd Trophy Christian Young/Harrier
Jimmy Clabburn Broads OD Trophy Alby Cator/Golden Eye
John M.H. Wilson Challenge Cup Bill Webber/Swift
Jubilee Challenge Cup Adam Barker, Pheonix
June Trafford Trophy Felicity Foulds/The Millar
Juniors Challenge Cup Alexandra Knight/Feva
Khambatta Trophy Tom Thwaites-Cole/Harrier
Ladies Cup George Whipp/White Admiral
Lady Caroline NBYC Trophy (2008) Richard Parker/Starlight Lady
Lady Trophy  Bill Bacon/Whisper
Landamore Trophy Paul Barker/Brandy Bottle
Laser Compass Trophy  James Patience/Laser
Laser Trophy James Patience/Laser
Lateen Trophy Hugh Ferrier/Goldfish
Leslie Landamore Cup Ellie Ringwood/Gremlin 3
Maidie Centenary Trophy Mike Barnes/Maidie
Mam’zelle Ken Clabburn/Flittermouse
Mancuna (1934) Trophy Bill Bacon/Whisper
Marks Cup (Norfolk Dinghy) Sam Woodcock/Kelpie
Martin Cup 1912 (Flappers)  Chris Bunn/Fox
Mascall Mug Tim Riley/The Miller
Moore Optimist Trophy Alex Knight/Knightmare
Moth Bowl Charlotte Knight/Knightmare
Moth Cup (2008) Peter Jeckells/Moonraker
N.B.Y.C. “64” Trophy (1994) Bill Webber/Swift
N.B.Y.C. “88” Trophy (1994) David Talbot/Red Admiral
N.B.Y.C. Flag Officers Trophy Robert Self/Clearwing
N.B.Y.C. President’s Challenge Cup Charles Bellamy/Little Blue
Namah Challenge Trophy Pat Woodcock/Whereabout
Nancy Oldfield Trust Trophy Alby Cator/Golden Eye
NBYC Broads One Design Challenge Cup Tim Barrett/Kite
NBYC Jubilee Trophy (2002) Jimmy Tubby/Marsh Harrier
Norfolk Broads Star Fleet Championship Trophy Brigit Shields/Segui la Stella
Norfolk Dinghy Class 1985 Trophy Chris Jeckells/Cockle
Optimist Trough Charlotte Knight/Knightmare
Pank Optimist Trophy Will Pank/Pank Panther
Peacock Trophy Sue Funnell/Marmoress
Percival Memorial Trophy Richie Dugdale/Gallium Hawk
R.N.L.I. Pennant Alby Cator/Golden Eye
Ralph Watling Salver Sam Cole/Pipit
Rock Salt Cellar Charles Bellamy/Little Blue
Rodney Shields Memorial Trophy Brigit Shields-Farrant/Segui La Stella
Second W.L. Clabburn Trophy Paul Carrington/Lunar
Silver Washed Challenge Vase Peter Hawes/Kallima
Simon Kremer Memorial Trophy Mike Barnes/Maidie
Sir Henry Holmes Trophy Simon Whipp/White Admiral
Sir Robert Price Trophy Chris Bunn/Fox
Stevenson  Cup Sam Woodcock/Eleni Calypso 
Stevenson Challenge Cup Pat Woodcock/Whereabout
Stewart Morris Shield Ian Tims/Scarlet Admiral
The Satyr Trophy Peter Jeckells/Moonraker
Third Stracey Trophy  James Cully/No Name
Tidcombe Salver Alby Cator/Golden Eye
Tillett Goblet Paul Barker/Brandy Bottle
Top Titfer Phillipa Crowhurst/No Name
Topper Tankard James Percival-Cooke/No Name
Tyrrell Trophy Henry Whipp/White Admiral
Vela Olympic Trophy Nick Eastwood/A Jolly Good Star
Vice Commodores Cup James Cully/Solo
W.L. Clabburn Yeoman Trophy Paul Barker/Brandy Bottle
Waterbird Beth Campbell/Kittiwake
Waterman’s Race Chris Tuckett/Slipstream
WH Green Silver Claret Jug Geoff Angell/Pippa
White Moth Wherry Challenge Cup Jimmy Tubby/Marsh Harrier
Wroxham Regatta Cup 1980 for Lasers Zoe Eastwood
Wroxham Sailing Match 1813 Cup Tom Thwaites-Cole/Duke of Burgundy
Wroxham Sailing Match 1814 Cup Chirs Bunn/Fox
Wroxham Sailing Match 1823 Cup Chris Hanson/Fenella
Wroxham Sailing Match 1837 Cup Gordon Wishart/Who’s Bob
Wyche Tankard 1950 – Dk Tan Plinth Pat Woodcock/Brown Boat 1
Wyche Tankard 1950 Sam Woodcock/Eleni Calypso
Wyche Tankard 1956 Nick Crickmore/Nitro
Yare & Bure Sailing Club Spoons Mike Collins/Periwinkle
Yare Sailing Club Challenge Cup Sam Woodcock/Kelpie
Yeoman Cup Trophy Bill Webber/Swift
Yeoman Silver Jubilee Cup  Bill Webber/Swift
Yeoman Trophy Bill Webber/Swift